تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

معرفی نرم افزارهای شبیه سازی

  معرفی نرم افزارهای شبیه سازی

   

  بسته نرم افزاری SUTCAST
  تاریخچه

  در سال 1358 طرحي جهت ايجاد يك مجموعه نرم افزاري تهيه شد كه بر اساس آن گروهي متشكل از جامعه ريخته گران ايران، وزارت صنايع، دانشگاهها و صنايع ريخته گران ايران در طراحي و توليد نرم افزار شبيه سازي ريخته گري همكاري مي نمودند. اين طرح بنا به دلايلي اجرا نگرديد تا اينكه در سال 1363 هسته اوليه ايجاد مجموعه نرم افزاري متشكل از دانشجويان مهندسي كامپيوتر، مكانيك و متالورژي در دانشگاه صنعتي شريف تشكيل شد. در آغاز، بخش آكادميك ِمطالعات در دانشگاه صنعتي شريف و بخش هاي توسعه اي و تجربه هاي صنعتي ( به همراه حمايتهاي مالي) توسط مركز پژوهش متالـــورژي رازي انجام مي شد. روند توسعه نرم افزار در سال هاي بعد به گونه اي تغيير يافت كه در كنار دانشجويان دانشكده هاي مهندسي دانشگاه هاي كشور، گروه بزرگ و پويايي در زمينه هاي رياضيات، مهندسي مكانيك، مهندسي متالورژي و مهندسي كامپيوتر در مركز پژوهش متالورژي رازي تشكيل گرديد و توسعه فعاليت هاي شبيه سازي شتاب زيادي يافت.
  اين نكته كه در صورت داشتن الگوي انجماد قطعات، امكان پيش بيني عيوب قطعات ريختگي وجود دارد و نيز مي توان ارتباطي ميان سرعت انجماد، خواص و ساختار قطعات برقرار نمود، نقطه آغازين حركتي شد كه امروز پس از گذشت سي سال از طرح ایده، ساختاری منسجم و در قالب نرم افزار SUTCAST در سطح جهان عرضه می شود. اما نیروی محركه اين جنبش نرم افزاري، يك باور است : اينكه تفاوت توانمندي كشورهاي پيشرفته با ايران را نبايد در سخت افزار جستجو نمود، بلكه اين تجربيات آنها در فرآيندهاي طراحي و توليد است كه آنها را از ما متمايز مي سازد.
  اولين كاربردهاي شبيه سازي در صنايع ريخته گري ايران از سال 1365 آغاز شد و در حال حاضر بسياري در دانشگاه هاي كشور، واحدهاي ريخته گري و صنايع خودروسازي از اين نرم افزار استفاده مي نمايند. در حال حاضر اين نرم افزار در برخي از واحـــدهاي ريخته گري در كشورهاي كانادا، چين، فيليپين، آفريقاي جنوبي و ... نيز مورد استفاده قرار مي گيرد. از آنجايي كه ايده توسعه نرم افزار و بخشي از فعاليت هاي آكادميك آن در دانشگاه صنعتي شريف شكل گرفت، نام نرم افزار SUTCAST نام کوتاه شده دانشگاه صنعتی شریف انتخاب گردید.

   


   

  قابلیت های نرم افزار SUTCAST

   

  1. شبيه سازي انجماد فلزات
  2. شبيه سازي حركت مذاب در سيستم راهگاهي و قالب
  3. شبيه سازي ساختار قطعات ريخته گري
  4. شبيه سازي خواص مكانيكي
  5. پيش بيني عيوب در قطعات ريختگي
  6. بهينه سازي خواص فرايندهاي ريخته گري
  7. شبيه سازي نحوه حركت مذاب در جهت جلوگيري از ورود آنها به محفظه قالب

  جدیدترین نسخه این نرم افزار، نسخه SUTCAST Release 8.0 می باشد. نسـخه جدید نرم افزار SUTCAST در مقایسه با نسخه 7 نرم افزار از قابلیت های بسیار بیشتری برخوردار است و از اين رو، نرم افزاري كاملا متفاوت محسوب مي شود. از مهمترين ويژگي هاي اين نرم افزارمي توان به موارد زير اشاره كرد:
  - شبيه سازي حركت سيال: حركت سيال در نسخه جديد برنامه به طور كامل مــــدل مي شود. فشار هوا، اصطكاك ديواره ها، تلاطم جريان، رديابي ذرات جامد در مذاب، اثر هواكش ها و اثر ***** و حل همزمان معادلات و انجماد حركت سيال از جمله ويژگي هايي هستند كه در برنامه مدل مي شوند.
  - افزايش سرعت برنامه: به دليل بازنگري در الگوريتم هاي محاسباتي قبلي و نيز ابداع روش هاي نوين محاسباتي، سرعت حل معادلات و دستيابي به نتايج چندين برابر شده است.
  - استقلال برنامه از محيط اتوكد: نسخه 8 نرم افزار توانايي استفاده از خروجي كلــــيه نرم افزارهاي CAD/CAM (که قادر به ساخت فایل های STL باشند) را دارا مي باشد. اين فايل ها به راحتي توسط برنامه خوانده شده و در محيط گرافيكي برنامه نمايــــش داده مي شوند.
  - يكپارچه سازي محيط برنامه: در ويرايش جديد برنامه محيط يكسان با قابليت هاي بالا و كاربري ساده جهت اجراي كليه بخش هاي برنامه طراحي شده است.
  - مش بندي پيشرفته: مش بندي قطعات با استفاده از الگوريتم پيشرفته اي كه توسط گروه SUTCAST طراحي شده است انجام مي گيرد. اين الگوريتم قادر به مش بندي كليه اجزاء بطور همزمان و نامحدود در كوتاهترين زمان ممكن (بدون نيــــاز به Merge اجزا) می باشد.
  - پيش نمايش كامل سيستم: قسمت پيش نمايش نيز قادر است كه كليه اجزاء سيستم (قطعه، قالب، اگزوترم، مبرد و غيره) را به صورت سه بعدي نمايش دهد. در اين قسمت كاربران مي توانند به سادگي قطعات را از زواياي مختلف و در بزرگنمايي دلخواه مورد بازبيني قرار دهند و يا مقاطع مختلف قطعه را بررسي نمايند.
  - افزايش دقت: بهبود الگوريتم هاي مورد استفاده در اندازه گيري و تعيين محل انقباض (Macro & Microshrinkage) سبب افزايش دقت برنامه در پيش بيني محل عيوب انقباضي شده است.
  - خواص متغير: استفاده از توابع وابسته به دما در محاسبات سبب افزايش دقت و واقعي تر شدن جواب ها شده است.
  - راهنماي برنامه: نسخه 8 نرم افزار، راهنما (HELP) كاملي سود مي برد كه در تمامي مراحل فرآيند اطلاعات كافي را در اختيار كاربر قرار مي دهد.
  - راهنماي استفاده از نرم افزار: يك مجموعه 4 جلدي كليه جزييات مربوط به نرم افزار را تشريح مي كند. در اين مجموعه همچنين مثال هايي از قطعات مختلف آورده شده اند و فرآيند شبيه سازي آنها مرحله به مرحله شرح داده مي شود.   

  مثال هایی از کاربرد شبیه سازی در افزایش بهره وری

  مثال اول: تولید رینگ اتومبیل


  چرخ خودرو به عنوان یک قطعه حساس و پر کاربرد، جایگاه ویــــژه ای در صنعت ریخته گری دارد. امروزه شرکت های متعددی در زمینه طراحی و تولید قطعـات فعالیت می نمایند؛ اما فقط تعداد کمی از این شرکت ها توانسته اند به کمک شبیه ســـازی به بهره وری بالایی در این فرایند دست یابند. در ادامه نکات مهم در طراحی رینگ خودرو مورد اشاره قرار می گیرند. طراحی اولیه سیستم ریخته گری که توسط شرکت قطعه ساز انجام شده است.

  بنابراین به منظور کاهش زمان انجماد و حذف حفره های انقباضی، طراحی قالب بر اساس موارد زیر تغییر داده می شود:
  1. شیب دادن سطوح جهت بهبود انجماد جهت دار
  2. استفاده از مبرد مسی همراه با آبگرد
  3. تنظیم توزیع دما در اجزاء مختلف قالب
  4. کنترل انتقال حرارت قالب از طریق اعمال پوشش با ضخامت مناسب

  به منظور حل این مشکل دمای بارریزی از 720 درجه سانتیگراد به 750 درجه سانتیگراد افزایش یافت و قالب نیز تا 300 درجه پیشگرم شد. نتایج نشان می دهند که با اعمال این تغییرات، مذاب قادر است که به طور کامل حفره قالب را پر کند. در نتیجه محصولی سالم و بدون عیب حاصل می شود. در نهایت و با انجام تغییرات فوق الذکر، علاوه بر تولید قطعه سالم، سرعت تولید به میزان حدود 2.5 برابر افزایش می یابد.

   

  مثال دوم: تولید توپی چرخ اتومبیل از جنس چدن

  روش هاي تغذيه گذاري در چدن ها به مراتب پيچيده تر از انواع فولادها و فلزات و آلياژهاي غير آهني نظير آلومينيوم و مس است. اين پيچيدگي از آنجا ناشي مي شود كه فولادها و فلزات غيرآهني در مراحل مختلف سرد شدن در حالت مذاب و انجماد قطعه همواره در حال انقباض بوده در حالي كه چدن ها در كنار اين پديده، يعني انقباض مذاب و قطعه، در مرحله اي كه مصادف با آزاد شدن گرافيت است، منبسط نيز مي شوند .

  اين حالات انقباض و انبساط در چدن ها انجماد و تغذيه گذاري آنها را بسيار پيچيـده مي سازد. در پنج دهه گذشته روش هاي تغذيه گذاري چدن هاي خاكستري و نشكن توسعه زيادي يافته و در سالهاي آخر قرن بيستم روش هاي محاسباتي بيشتر متمايل به روش هاي پیشنهادی دکتر Karsy از شرکت تیتانیوم كانادا و جامعه ريخته گران آمريكا بوده است.

  امروزه اين روشها در بخش هاي مهندسي متد و كارخانجات ريخته گري ايران مورد استفاده قرار مي گيرد. در حدود سال 1373 طراحی يك توپي چرخ اتومبيل توسط يك شركت ريخته گري ايراني از چدن نشكن به اين مركز واگذار گرديد. بر اساس محاسبات طول مذاب رساني، براي اين قطعه 4 تغذيه در نظر گرفته شد و قطعه به سلامت توليد گرديد. اما در جريان توليد انبوه قطعه متوجه اين نكته شديم كه دو تغذيه همواره غير فعال بوده و تعجب آور آنكه اين دو تغــــــذيه با دو تغذيه ديـگر در ذوب هاي مختلف تغيير مي كرد.

  دو سال بعد در طراحي قطعه مشابه براي شركتي ديگر بر اساس تجربه هاي كسب شده قبلي فقط قطعه با دو تغذيه طراحي و به سلامت توليد گرديد . در ادامه مطالعات مركز در زمينه شبيه سازي و طرح تغذيه گذاري به كمك كانتورهاي انجماد در طراحي قطعه اي ديگر براي يك واحد ديگر ريخته گري چند سال بعد مشخص گرديد كه با در نظر گرفتن فقط يك تغذيه و داشتن يك كانتور انجماد باز مي توان اين قطعه را حتي با تغذيه مخروطي و كوچك تر طراحي نمود . اين قطعه نيز به سلامت توليد گرديد. نتيجه آنكه:

  - روشهاي محاسباتي تغذيه گذاري چدن هاي نشكن كه در حال حاضر در جهان مورد استفاده قرار مي گيرند به ويژه بخش مربوط به طول مذاب رساني تغذيه مي تواند مورد سئوال قرار گرفته و تجديد نظر اساسي در توسعه آنها لازم است.
  - در عصر حاضر روش هاي محاسباتي سنتي جاي خود را به معيارهاي علمي نظير شبيه سازي هاي كامپيوتري با جاذبه هاي تكنيكي و اقتصادي داده است.

  مثال سوم: طراحي مبرد براي قطعات چدن تبريدي

  در توليد قطعات چدن تبريدي كنترل عمق منطقه تبريدي عامل تعيين كننده خواص متالورژيكي قطعاتي نظير ميل بادامك، غلطك هاي نورد و استكان تايپت مي باشد. براي دستيابي به خواص متالورژيكي لازم كنترل عمق منطقه تبريدي و ساختار ميكروسكپي بر مبناي استفاده از مبرد در داخل قالب صورت مي گيرد . تا با افزايش سرعت انجماد موضعي در بخش هاي نزديك مبرد، ساختار چدن سفيد مورد نظر به دست آيد. با توجه به آنكه عمق منطقه سفيد شده تاثير بسزايي بر كاركرد قطعه داشته و عامل اصلي كنترل كننده آن تعيين ضخامت و ابعاد مبرد مي باشد و از آنجا كه انجماد چدنها بر مبناي سيستم تعادلي پايدار و يا سيستم تعادلي ناپايدار صورت مي گيرد . لذا آگاهي از نحوه انجماد قطعه در مناطق نزديك به مبرد عامل تعيين كننده در دستيابي به خواص مورد نظر مي باشد . در صورتي كه بتوان منحني هاي سرد شدن در حين انجماد را مشخص نمود با توجه به تركيب شيميايي مذاب و تاثير آن بر درجه حرارت يوتكتيك سيستم پايدار و ناپايدار مي توان ساختار ميكروسكپي را پيش بيني كرد . استفاده از شبيه سازي انجماد و رسم منحني هاي سرد شدن قطعه در نقاط مختلف آن به همراه اطلاعات مربوط به دياگرام تعادلي و غير تعادلي انجماد چدنها كمك موثري است كه مي تواند نحوه انجـــماد در بخش هاي مختلف قطعه را مشخص نموده لذا از عمق تبريدي ايجاد شده اطمينان حاصل گردد . غلتك چدني نورد پروفيل مثال مناسبي مي باشد .

  در نقاط 1 تا 6 منحني هاي سرد شدن قطعه رسم شده كه در نمودار زير نشان داده شده است همان گونه كه ديده مي شود منحني هاي سرد شدن در نقاط 1 و 2 و 3 نشان دهنده انجماد در زير دماي يوتكتيك نا پايدار بوده و لذا فاز سمنتيت و نهايتا ساختار چدن تبريدي ايجاد خواهد شد . منحني هاي سرد كردن در نقاط 4 و 5 و 6 نشان دهنده انجماد در محدوده دمايي پيدايش گرافيت بوده و لذا ساختار نهايي چدن با گرافيت آزاد خواهد بود. با تغيير ابعاد مبرد و يا جنس آن و رسم منحني هاي سرد كردن از طريق شبيه سازي انجماد و بررسي نحوه انجماد چدن مي توان به ابعاد بهينه مبرد براي دستيابي به عمق تبريدي مناسب دست يافت.


  مثال چهارم: طراحي يك ميل لنگ سنگين

  ميل لنگ هاي ريختگي از جنس چدن نشكن كاربردهاي عمده اي در صنايع دارند . ساليان متمادي است كه ميل لنگ هاي سبك ( نظير ميل لنگ خودروهاي سواري ) از جنس چدن با گرافيت كروي و انواع روش هاي نشكن سازي توليد مي شوند . در موتورهاي زميني وزن و ضخامت ميل لنگ بالاتر بوده و توليد قطعه از جنس چدن نشكن با دارا بودن خواص مكانيكي مطلوب، نيازمند كنترل دقيق تر فرايند ريخته گري آن است . ميل لنگ كمپرسور از جنس چدن نشكن GGG-70 و با وزن حدود 120 كيلوگرم و قطر ياتاقان 120 ميلي متر و با استفاده از روش In-Mold براي نشكن سازي و استفاده از نــــرم افزار شبيه سازي SUTCAST جهت بررسي نحوه پر شدن قالب و انجماد قطعه در مقياس صنعتي توليد گرديد . شكل قطعه و ابعاد تقريبي آن در شكل زير نشان داده شده است . با توجه به ضخامت هاي متفاوت قطعه در محل ياتاقان هاي ثابت و متحرك ومحل اتصال لنگ ها به ياتاقان ها قطعه از نظر نحوه پر شدن و انجماد آن ويژگي هاي خاصي را دارا بوده و با توجه به كاربرد قطعه مي بايست حداقل استحكام كششي N/mm2 750 و ازدياد طول نسبي حداقل 5% را دارا باشد.

  بر اين مبنا روش In-Mold براي توليد قطعه انتخاب گرديد تا با افزايش تعـــــداد گرافيت هاي كروي در واحد سطح و افزايش سل هاي يوتكتيكي جدايش در قطعه به حداقل رسيده و خواص مكانيكي مطلوب حاصل گردد . طراحي سيستم راهگاهي و نحوه پر شدن قطعه نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است زيرا به دليل وزن بالاو طول زياد قطعه دستيابي به انجماد يكسان در قسمت هاي مختلف قطعه به طراحي صحيح سيستم راهگاهي و توزيع يكنواخت دما در حين پر شدن و انجماد بستگي دارد .
  در مرحله اول از دو تغذيه گرم كناري و يك تغذيه رويي استفاده شد كه نتـــــايج شبيه سازي نشان دهنده عملكرد صحيح تغذيه ها و ايجاد شيب حرارتي مناسب و توليد قطعه سالم مي باشد. بر مبناي اين طراحي نمونه اوليه ريخته شده و نتايج تست اولتراسونيك قطعه بيانگر عدم وجود حفره و مك در قطعه مي باشد . هر چند نتايج آزمون كشش بر روي Y بلوك هاي داخل قالب حداقل خواص مكــــــانيكي موردنظر را تامين مي كرد، معهذا به دليل تمركز حرارتي در محل اتصال تغذيه هاي كناري به قطعه تعداد گرافيت هاي كروي كمتر و غير يكنواختي ساختار زمينه در قطعه مشاهده شد علاوه بر آن بهره ريختگي نيز پايين بود . طراحي بهينه قطعه در شكل زير نشان داده شده است. در اين طرح با حذف تغذيه هاي كناري و استفاده از مبرد در قسمت هاي ضــــخيم قطعه و بخش هاي زيرين آن شرايط انجماد به گونه اي كنترل شد كه انجماد از دو قسمت قطعه شروع شده و به تغذيه ختم مي گردد.
  مراحل مختلف پر شدن و انجماد قطعه در شكل هاي زير نشان داده شده است . قطعات توليد شده با اين روش هيچ گونه عيبي را در تست اولتراسونيك نشان نداده و علاوه بر آن به دليل انجماد يكنواخت تر قطعه خواص متالورژيكي قطعه نيز بالاتر و ساختار ميكروسكپي يكنواخت تر مي باشد.

   

  مثال پنحم: ريخته گري غلتك هاي تبريدي

  غلطك هاي چدني تبريدي كاربرد عمده اي در صنايعي مانند نورد ورق ها دارند و كيفيت محصولات نوردي تاثيرپذير از كيفيت غلطك ها مي باشد . با توجه به شكل هندسي غلطك ها و از آنجايي كه بخش ضخيم و بشكه قطعه با دو بازويي نسبتا بلند در دو طرف احاطه شده است، عليرغم سادگي ظاهري قطعه توليد آن به روش ريخته گري و با ساختار يكنواخت و عاري از حفره هاي انقباضي چندان ســـــاده نمي باشد . هر چند روش هاي متفاوتي نظير ريخته گري گريز از مركز نيز براي توليد غلتـك ها به كار برده مي شوند، ولي بخش عمده اي از غلطك ها به روش ريخته گري ثقلي استــاتيكي توليد مي گردند . براي توليد قطعه سالم و با كيفيت مطلوب عوامل زيادي مي بايست مورد توجه قرار گيرد . علاوه بر عمليات كيفي مذاب و تهيه مذاب با كيفيت مناسب، طراحي سيستم راهگاهي و تغذيه گذاري و همچنين تكنولوژي قالب گيري تاثير بسزايي در توليد قطعات سالم دارد.

  با توجه به طول زياد قطعه استفاده از چندين درجه براي قالب گيري الزامي خواهد بود. علاوه بر آن به دليل طول زياد راهگاه بارريز، سرعت مذاب در هنگام ورود به قالب بسيار زياد بوده و در صورت طراحي نامناسب آن مي تواند منجر به تخريب قالب و ماسه شويي گردد. استفاده از بارريز با قوس انتهايي و اتصال آن به صورت مماس به قطعه، مي تواند در تغيير جهت آرام مذاب و جلوگيري از ماسه شويي موثر باشد.

  از طرف ديگر مماس بودن راهباره ها موجب حركت چرخشي شديد مذاب در محفظه قالب شده، آخال ها در مركز غلطك تجمع يافته و از چسبيدن آنها به مبرد احاطه كننده بشكه غلطك جلوگيري مي شود . چرخش شديد مذاب در محفظه قالب يك ضرورت اساسي در توليد غلطك ها است . از آنجايي كه مذاب مي بايست از قسمت پايين قطعه وارد شده و به تدريج به سمت بالا حركت نمايد، لذا پس از پر شدن قطعه شيب حرارتي داخل قطعه نامناسب بوده و مي تواند منجر به ايجاد حفره انقباضي در قسمت بازويي پايين و عمدتا در محل تلاقي بازويي پاييني با بشكه گردد . به همين منظور و جهت حذف شيب حرارتي نامناسب، در مواردي حجم مذاب ريخته شده به داخل قالب بيش از حجم قالب بوده و مقدار مذاب اضافي، از ناودان طراحي شده در قسمت بالاي تغذيه خارج شده و در پاتيل ديگري جمع آوري مي گردد . ريختن مذاب اضافي به وزن 20-10 % وزن كلي قطعه جهت از بين بردن شيب حرارتي داخل قطعه متداول مي باشد . طراحي مبرد و تعيين ضخامت آن و انتخاب نوع ماسه در دو طرف بشكه غلطك نيز در ايجاد ساختار موردنظر و جلوگيري از ايجاد حفره انقباضي نقش اساسي دارد.

  ضخامت مبرد بايد به گونه اي باشد تا علاوه بر ايجاد عمق سخت شده موردنظر از نظر تاثير بر انجماد قطعه، امكان مذاب رساني تغذيه را فراهم نمايد . استفاده از اگزوترم در بالاترين قسمت بازويي بالا، زمان انجماد را به تاخير انداخته و مذاب لازم جهت جبران انقباض را تامين مي نمايد. مبرد بايد به گونه اي طراحي شود تا عمق چدن سفيد موردنظر در سطح بشكه را ايجاد نموده و علاوه بر آن به گونه اي بر انجماد قطعه تاثير گذارد كه پس از انجماد كامل در بشكه، انقباض بازويي پايين با انبساط ناشي از آزاد شدن گرافيت در حين انجماد جبران گشته و تغذيه بالايي جبران انقباض بازويي بالا را نمايد.

  از طرف ديگر سختي طرف بالا و پايين و وسط بشكه داراي تلرانس دقيقي بوده و همين مسئله در مورد بازوهاي غلطك ها نيز صدق مي كند . امروزه دستيابي به اين رديف سختي استاندارد بدون استفاده از امكانات شبيه سازي مستلزم ماه ها تجربه سعي و خطا و صرف هزينه بسيار بالايي مي باشد . همچنين طراحي و انتخاب ضخامت مبرد بدون استفاده ازشبيه سازي انجماد نيازمند سعي و خطا بوده و با زمان و هزينه زيادي همراه خواهد بود . ولي با استفاده از شبيه سازي حركت سيال و انجماد مي توان از طراحي سيستم راهگاهي و سرعت حركت مذاب و جلوگيري از ايجاد ماسه شويي، قبل از ساخت درجه ها و ساخت سيستم راهگاهي اطمينان حاصل نمود . علاوه بر آن به كمك شبيه سازي انجماد مي توان شرايط انجماد قطعه را با استفاده از مبردهاي با ضخامت مختلف پيش بيني كرده و بر مبناي آن بهينه ترين ابعاد مبرد را جهت ايجاد ساختار دوگانه موردنظر و همچنين انجماد مناسب قطعه انتخاب نمود . علاوه بر آن با توجه به تغيير مدول قطعه در محل اتصال بازويي ها به بشكه غلطك مي توان تاثير مواد قالب گيري با ظرفيت حرارتي و نفوذ حرارتي مختلف را بررسي نموده و بر مبناي آن و با توجه به قطر و طول بازويي، بهينه ترين شرايط قالب گيري را انتخاب نمود.


  این مطلب تا کنون 64 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 29 دي 1389 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : قطعه ,انجماد ,سازي ,استفاده ,تغذيه ,طراحي ,شبيه سازي ,سيستم راهگاهي ,تغذيه گذاري ,انجماد قطعه ,سازي انجماد ,سلامت توليد گرديد ,طراحي سيستم راهگا ,
  معرفی نرم افزارهای شبیه سازی

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149159
 • بازدید امروز :510135
 • بازدید داخلی :41297
 • کاربران حاضر :161
 • رباتهای جستجوگر:521
 • همه حاضرین :682

تگ های برتر